Konkurs na najlepszy tort okolicznościowy na targach Expo Sweet 2013 w Warszawie

Mam to szczęście robić torty w Warszawie gdzie co roku odbywają się targi Expo Sweet, w ramach których organizowany jest konkurs na najlepszy tort okolicznościowy.
Jak rok wcześniej, wystartowalam i tym razem. W tej edycji organizatorzy dali wolną rękę w wyborze tematu. I o to chodziło :))

Statuetka za udział w targach Expo Sweet 2013 i w konkursie tortów okolicznościowych

Aż dwa torty były ruchome! W tym jeden mój - nazwany Karuzelą marzeń.

Pokażę wszystkie po kolei, plus co ciekawsze zjawiska spoza konursu.

Pierwszy w wystawowym rządku zasługuje na kilka fotek. Inspirowany bajkami Tuwima, kolorowy, z płaskorzeźbami postaci z bajek, bardzo plastycznymi zresztą, szczegółowość, perfekcja, talent! Podobnie jak rok temu tort ze skrzatami, tak tym razem ten od razu został moim faworytem. Ale wg jury nie okazał się wart podium, szkoda.

Bajka  czyli Tuwim naExpo Sweet 2013 Bajka Tuwima na Expo Sweet 2013 Bajka Tuwima na Expo Sweet 2013

Kolejny (tę kolejność odtwarzam z fotek więc proszę o litość) - klasyczny. Kwiaty - wiadomo, sporo techniki, narzędzi, cierpliwości.

Expo Sweet 2013 klasyczny

Kolejny - kwiatowy. Kwiaty - wiadomo, sporo techniki, narzędzi, cierpliwości. Zdobył pierwsze miejsce, o ile dobrze pamiętam.

Expo Sweet 2013 - tort kwiatowy

Warszawski (takie nazwy im nadaję bo nie pamiętam właściwych) bardzo wysoki i efektowny. Dwa piętra się obracały, w przeciwne strony. Tylko że przy demontażu okazało się że mechanizm obracający był w tych piętrach, co kłóciło się z jednym z ważniejszych pktów regulaminu: nie dałoby się tego zrobić w wersji jadalnej. Być może zresztą było to przyczyną jednej z 2 dyskwalifikacji, ale mogę sobie gdybać bo jurorzy nie podali żadnych oficjalnych informacji, bazuję na przeciekach :). Wycofuję, poprawka: ten zajął trzecie miejsce!

Warszawski, Obrotowy.

Tort-czaszka, bardzo nietypowa forma, przynajmniej jak na Europę. Fiesta de Muertos się nazywał, wiem bo to dzieło koleżanki. Meksykanie na tyle oswoili śmierć, że ichnie zaduszki bez hucznej biesiady i popijawy nie mają racji bytu. A taki torcik to potencjalne 20-30kg pyszności, czyli impreza na ćwierć tysiąca Meksykanów! Wg przecieków zdyskwalifikowany za użycie dekoracji typu "non-toxic" zamiast "edible".

tort-czaszka Fiesta De Muertos

Pies. Perfekcja. Pomysł, bryła, wykonanie. Drugie miejsce.

York na ExpoSweet 2013

Suknia. Od razu rzuca się w oczy - wielkością, kolorem, kształtem. Potencjalna uczta dla minimum 500 osób.

Suknia na Expo Sweet 2013 tort - Suknia od tyłu, sznurowany gorset.

Morski. Mniejszy wow-faktor niż przy Tuwimowskim ale solidna robota, no i relatywnie niewielki.

Tort Morski na Expo Sweet 2013

Lodowy, może Śnieżny - cudny! Mnóstwo drobniutkich detali, szyk i elegancja w najlepszym wydaniu, na szczycie statuetka z tego karmelu co to zawsze zapominam, jak się nazywa (Izomalt!).

Lodowy, śnieżny.

Tort o torcie. Niewielki, ale bardzo hmm, jakby tu... koherentny w formie i treści. Spójny, znaczy się. Nawet bez cukru, byłby slodki. Super pomysł, super wykonanie. Niewiele technik, ale perfekcja w tych, które zastosowano.

Słodki

Karuzela. Powoli się obracała, na niej sofy-filiżanki, w nich jakieś postacie, a to młodzian z czekoladową niunią, a to parka seniorów... Potencjalne 30-35kg ciacha na 2 poziomach.

tort Karuzela na Expo Sweet 2013

Balon ze zwierzątkami. Tytuł: Arka Noego. Sam tort spory objętościowo (30-40kg) a do tego z dekoracjami wysoki na jakieś 2,5 metra, dzięki wielkim balonom z helem.

Balon ze zwierzętami - Arka Noego, targi Expo Sweet 2013

Kwiaty. Donica lub wazon z kwiatami. Kwiaty - wiadomo.....
Tutaj trochę niefart że ten tort ustawiono jako ostatni bo był tak precyzyjnie wykonany że nie do odróżnienia od prawdziwego wazonu z kwiatami. Ale szacunek za wykonanie!

Kwiaty, wazon, donica na Expo Sweet 2013

Wręczenie nagród. Niestety, wodziorej wyczytując nazwiska zwycięzców a dokładniej: autorów zwycięskich prac, nie ogłaszał tytułów tych prac więc tak naprawdę nie wiedziałam, które torty wygrały. Publiczność której było tam sporo była chyba jeszcze słabiej zorientowana niż ja - wystawca. Mam nadzieję że za rok ktoś o tym pomyśli.

Expo Sweet 2013 podium

Ale konkurs to nie wszystko, właściwie na tych targach jest on wisienką. Na stoiskach można było sprobować np lodów pomidorowych! A dokładniej - pomidorowo-kaparowych. Jadłam. Pycha: słodkie, troszkę słone, pomidorowe i kaparowe. Ale bez kaparów też były. Były też śmietankowe Light - słodzone Stevią, której - jak mi się dotąd wydawało - dla dobra europejskiego rynku cukrowniczego, import jest surowo zabroniony. A lody pyszne.

Lody pomidorowo-kaparowe na Expo Sweet 2013

Imponująca rzeźba lodowa, tworzona na naszych oczach. Zajęła temu facetowi ok. 20 minut.

Rzeźba lodowa na Expo Sweet 2013

No i kreacje uczniów szkół cukierniczych, prawdę mówiąc ich dzieła prezentowały się nie gorzej niż prace konkursowe. Ten który aż prosi się o nazwę Turbofasola ma u podstawy akwarium z wodą.

Expo Sweet 2013 - torty Expo Sweet 2013 - tort Turbofasola?   Sweet Expo 2013 torty Sweet Expo 2013 torty Sweet Expo 2013 torty   Sweet Expo 2013 torty

Do zobaczenia na EXPO SWEET 2014!